Кое е най-посещаваното и шумно място през лятото освен морето и басейните? Градските библиотеки. Невероятно, но факт.
В регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен всеки ден се редят над 120 души само в детската секция. Библиотеката е четвъртата по големина в страната. Тези дни "бисери", изречени от майки и татковци, предизвикаха смях и тревога какво се случва с читателската култура на българина, който търси "Алисия в страната на чудесата" и "Отвеяни от вихъра".
Българинът не е спрял да чете книги, имаме над 4000 читатели, твърди Росица Добрева, директор на шуменската библиотека. Преди години, когато заводите работеха на пълни обороти, едва смогвали да задоволят интересите на инженери, физици и химици в специализираната читалня.
Сега пък има много безработни, които попиват книги за преквалификация с надеждата да намерят ново препитание. Учениците и студентите също са постоянни. А пенсионерите са най-жадни за всякакви четива - от любовни романи до фентъзи епоси.
В шуменската библиотека
има избор от
767 000 заглавия
С тях може да се построи път от книги до Бургас - цели 133 км, ако се наредят по дължина. Ако всички томове в хранилището се поставят един върху друг, ще се образуват два върха Еверест, изчислила е служителката в библиотеката Таня Вътова.
Важно е да има избор, защото читателите търсят новото. Показва го и официалният "Топ 3" на най-търсените заглавия в Шумен. На първо място е "С дъх на канела" на хроникьора на човешката душа Никълъс Спаркс, следва го романът "Физика на тъгата" на Георги Господинов и дамската проза "Внимавай какво си пожелаваш" на Александра Потър.
Хората буквално си ги предават от ръка на ръка, защото библиотеката има по 1-2 бройки от хитовете. За целта е въведена услугата "резервация", обяснява Марияна Дженева, която от четвърт век следи читателските вкусове.
Всеки с читателска карта (10 лв. за работещ, 8 лв. за студент и 6 лв. за пенсионер и ученик) може да си запази книга. Попълва формуляр с желаната творба, информацията се въвежда в електронната система на библиотеката и в мига, в който читател върне книгата, излиза името на първия кандидат.
Ако не я вземе до пет дни, печели следващият. Най-дълго се чака за "Любов" на турската авторка Елиф Шафак. Библиотеката има само един екземпляр от увлекателните 382 страници, писани 15 години.
Само със записване се стига и до поредицата "Песен за огън и лед" на Джордж Мартин, по която е направен разбиващият класациите сериал "Игра на тронове". Пак по списък може да се доредиш и до бестселъра "Петдесет нюанса сиво" на Е. Л. Джеймс.
Търсят се и доста руски криминални автори. Шуменци знаят, че в техния регион от години твори Анна Данилова и с интерес търсят нашата действителност в увлекателните сюжети.
Интерес има и към българската класика. Простичко написаните творби за нещата от живота са на мода постоянно. Читатели споделят и друго - писнало им е от провокативни и уж продаващи сюжети и изрази, използвани от някои съвременни автори.
Българинът
не се е отказал и
от вестниците
но няма пари за тях, личи по посетителите в голямата читалня.
Библиотеката дава над 1000 лв. годишно за периодични издания, за да смогва на интереса. Има всякакви чешити - едни попиват политика, други си ксерокопират кръстословиците, старателни дами си преписват готварски рецепти. Преди време шуменец събра "Държавен вестник".
Библиотеката има и доайен - бивша учителка по география на 95 години, която е обиколила света и общуването с нея е истинско удоволствие. Последно преди две седмици дамата взела 9 книги - от "Глобални изменения на климата", което е по нейната специалност, до леки романчета.
Библиотекарките са категорични: "Четенето и знанието поддържат мозъка млад." Другият пример е вечният студент бай Панчо, на 85 години от Силистра, който учи магистратура "Музика" в местния университет.
На другия полюс по възраст са бебетата "читатели". 11-месечно момченце е най-малкият клиент и родителите му вземат специални гумени книжки. Някои стават читатели покрай батковците си - при платена 4 лв. такса за дете всеки следващ член на семейството до 15 години се регистрира безплатно.
Има и семейства, които
се връщат
от чужбина
и първата им работа е да доведат децата си тук, сред български книги, обяснява Пламена Николова от детския отдел.
Има зала, пълна с играчки и конструктори, и така библиотеката се превръща в любимо място за всички възрасти. Сега е сезонът и на учебните списъци със задължителни книги. Момченца вадят заглавията, преснимани с GSM-ите и настояват: "Дайте първо най-тънката книга."
Между лавиците с литература има място и за компютри, защото библиотекарите не са ревниви към глобалната мрежа и електронните книги. Над 200 пенсионери вече са на ти с мишката благодарение на компютърните курсове. Ползват знанията си най-много, за да търсят лекарства за болежките си в интернет или пък да комуникират с внуците в чужбина.
А читатели със страст към хартията винаги ще има, казва шефката Добрева. Най-големият проблем е в липсата на достатъчно пари за нови заглавия. Издателствата бълват хиляди заглавия годишно, а бюджетът на библиотеката за нови книги е 10 000 - 15 000 лв. При средна цена от 12 лв. за книга това е нищо.
Добре че всяка година получават 3500 заглавия безплатно от Националната библиотека. Хубаво е, че напоследък често има избори, а по време на кампании политиците развързват кесиите и за дарения на книги.
източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4232901