Ако цялото съдържание на Wikipedia трябва да бъде събрано отпечатано черно на бяло в традиционния формат на книжно издание, това би заело 1 млн. страници, или общо 1000 тома. Нов проект с амбицията да постави рекорд, ще се опита да осъществи тази идея, разказва "Гардиън".
Създаденa от екипа, който разработва книжното издание на безплатната онлайн енциклопедия към издателство PediaPress, инициативата Indiegogo се опитва да събере 50 млн. долара, за да пренесе Wikipedia върху хартия. "Всички знаем, че Wikipedia е огромна. Само английската й версия съдържа над четири милиона статии. Но можете ли да си представите колко голяма е всъщност Wikipedia? Смятаме, че това е най-добрият начин да изпитаме размера на Wikipedia и да я пренесем върху физическата медия на книгите", пишат те.
Авторите допълват, че, съдържайки най-големия брой томове и редактирано от най-големия брой автори, печатното издание ще е творба с разбиващи рекордите измерения.
Освен него ще има и изложба, която ще отдаде почит на безбройните доброволци, създали тази невероятна находка от знания за малко повече от 10 години.
Екипът, състоящ се от членовете на PediaPress Хайко Хийс, Кристоф Кепър и Алекс Бьоргер, смята, че английската Wikipedia ще се събере в около 1000 книги, всяка от които ще е по 1200 страници. Броят на страниците на всеки следващ том ще продължава оттам, където е приключил предният. Тоест последната статия може да се намира на страница 1 193 014, допълват авторите на проекта.
В текста ще бъдат включени и снимки, а той ще бъде разположен в три колонки. Хартията, която ще се използва, ще идва от устойчиво горско стопанство.
Според инициаторите на идеята книгите ще могат да се съберат в калъф за книги с дължина 10 метра. Надеждата им е да могат да го домонстрират на конференцията Wikimania в Лондон този август. Ще има оставено и свободно място за допълнения на живо, които да демонстрират активността на уебсайта, тъй като "разбираемо, печатното издание на Wikipedia ще бъде неактуално още в първите секунди на своята поява".
Ако бъдат събрани достатъчно пари, авторите на проекта се надяват да успеят да изпратят изложбата на международно турне, преди да я дарят на голяма обществена библиотека. "За следващите поколения това може да е периодично издание от началото на дигиталната революция", пишат още инициаторите.
Те допълват, че основната причина да започнат този проект не е била да покажат количеството на информацията, а да демонстрират огромната промяна от последните 10-15 години, в които хората привикнаха към достъпа до такъв огромен отворен източник на информация в Интернет, че реалните й измерения изглеждат изненадващи и неочаквани.
"Намираме се на кръстопътя между ерата на Гутенберг и информационната ера. Всички сме израснали с книги и познаваме тази медия много добре, но днес си имаме работа с толкова много информация, че книгите започнаха да ни стават все по-малко полезни. За нашите деца ситуацията може да изглежда напълно различно и идеята да напечаташ нещо на книга може да им се струва напълно абсурдна."
Досега има събрани малко над 2 хил. долара, но проектът активно събира средства от 52 дни. От друга страна, кампанията е със срок 60 дни и това дава основания на нейните автори да смятат, че вероятно хората са навлезли повече в информационната ера, отколкото те са смятали. И все пак те вярват, че открият поддръжници на идеята в оставащото време.
Източник:http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2014/02/20/2246122_edno_izdanie_v_1000_knigi_ili_kak_wikipedia_shte_se/