През 2015 г. Асеновград отбелязва 100 години от създаването на тютюнева кооперация „Асенова крепост”. През декември Историческия музей в града ще представи фотодокументална изложба, проследяваща нейното развитие. По този повод Историческия музей – Горна Оряховица гостува в Асеновград с изложбата „Емфие, тютюн & сие”. Откриването е на 17 септември от 17.30 часа в Етнографската къща.

         Изложбата е своеобразен разказ за комерсиализирането на една от човешките слабости. Проследява се навлизането на тютюна по нашите земи и конфликтната му същност между водеща икономическа култура и сериозен вредител за здравето. В края на ХІХ и началото на ХХ век обработката на тютюн вече има сериозен дял в индустрията. Произвеждат се и множество продукти пряко или косвено свързани с тази култура – кутии, лули, табакери, пунгии, появява се и първообразът на кибрита. Тази тенденция не подминава и Горна Оряховица, където през този период се създават пет тютюневи фабрики. Най-известната от тях е „Малка Загорка”, откъдето са голяма част от експонатите, някои с над 100-годишна история. Характерни за миналия век остават впечатляващите като въображение и послания реклами на тютюнопушенето. Запалената цигара се превръща в отличителен знак за свободомислещите, бунтарите, интелектуалците и бохемите. В същото време започват да се промъкват и все по-мрачни статистики за вредите, предизвикани от тютюнопушенето.

        Експозицията представя различните начини за употреба на тютюна – дъвчене, смъркане, пушене. Съществена част от изложбата са дарения на горнооряховчани - колекции от табакери, запалки и кибрити. Илюстративни табла показват архивни фотографии, свързани с производството и потреблението на тютюна в България, както и парадоксални реклами. сред атрактивните експонати в изложбата са оригинални запалки, тютюневи кутии, лули и кибрити на повече от един век, както и 150-годишни сребърни и позлатени табакери; атрибути, свързани с тютюнопушенето, притежание на известни личности от региона като Атанас Буров, Асен Разцветников и др.

източник: Музеите на Асеновград