> Начало >> бюлетин >> Книгите, които промениха света

Своден каталог НАБИС

Всеки читател знае, че книгите могат да променят нечий живот. Но замисляли ли сте се дали това може да се случи с цяло поколение? Може ли една книга да промени бъдещето? На този въпрос отговаря „Бизнес Инсайдър“.

Изданието публикува списък с 25-те книги, които промениха хода на историята. Тези 25 заглавия са оказали и продължават да оказват огромно влияние върху човечеството и живота на хората през вековете.

Списъкът е подреден по азбучен ред.

1. „Басни“ („Aesop's Fables”) от Езоп

Смята се, че книгата е написана между 620 и 560 г. пр.н.е. Басните на Езоп представляват колекция от истории, чиято цел е да научат читателя на важни житейски уроци. Смята се, че самите истории са дело на древногръцкия роб и разказвач Езоп. Произходът им обаче остава спорен. Басните учат на важни морални уроци и имат огромно влияние върху литературата и поговорките. От тук са познати изразите като „вълк в овча кожа“, „лъжливото овчарче“, „кокошката, която снасяла златни яйца“ и много други.

2. „Поучения“ („The Analects of Confucius”) от Конфуций

Написана между 475 и 222 г. пр.н.е. Тази книга представлява колекция от беседи и мисли, дело на китайския философ Конфуций, които се отнасят за това как да живеем по-добър живот. Днес, „Поученията“ продължават да оказват голямо влияние върху източната философия и етика, особено в Китай.

 

3. „Дневникът на Ане Франк“ („Anne Frank: The Diary of a Young Girl”) от Ане Франк

Публикувана през 1947 г. Книгата събира записките на младата Ане Франк, която в продължение на 2 години се  крие от нацистката окупация заедно със семейството си в Холандия. През 1944 те са намерени и отведени в концентрационен лагер, където Ане Франка заболява от тиф и умира. Откакто е публикуван, дневникът е преведен на повече от 60 езика. Той остава един от най-известните и влиятелни оригинални документи от Втората световна война в Европа. Паметник на Ане Франк е издигнат в Амстердам.

153368Снимка: Commons/Wikimedia

 

4. „Изкуството на войната („The Art of War”) от Сун Дзъ

Написана между 600 и 500 г. пр.н.е. „Изкуството на войната” е древен китайски военен трактат от военния генерал, стратег и тактик Сун Дзъ. Състои се от 13 глави, всяка от които е посветена на отделен аспект на войната като шпионаж, бързо мислене и други. Днес книгата все още оказва влияние върху източното и западното военно мислене, бизнес тактики, правни стратегии, спорт и много други аспекти от съвременния живот.

5. „Зарови сърцето ми в Уиндид Ний” („Bury My Heart a Wounded Knee”) от Дий Браун

Публикувана през 1970 г. Тази книга разкрива историята на индианците в края на 19 век и по-точно несправедливостите, извършени от правителството на САЩ и принудителното им изселване. Изданието е преведено на 17 езика и никога не е излизало извън печат. С тази книга Дий Браун разкрива и прдължава да разкрива масовото избиване на цял народ в стремеж да се спечели американския Запад.

6. „Манифест на комунистическата партия“ („The Communist Manifesto”) от Карл Маркс и Фридрих Енгелс

Публикувана на 2 февруари, 1848 г. Тази книга е написана от двама от най-известните комунисти в историята. В нея се разглеждат проблемите на капитализма, бъдещето на комунизма и борбите между класите. Манифестът продължава да оказва влияние върху политиката и днес.

7. „Речник на английския език“ („A Dictionary of the English Language”) от Самюел Джонсън

Публикуван през 1755 г. Речникът включва 4 000 от най-представителните, забавни, очарователни и исторически записи в английския език от всяка област. Всички те с оригиналните си произношения и примери от епохата на Шекспир. Книгата оказва влияние не само върху класическата литература, но и продължава да предлага на писатели, публицисти и академици революционен поглед над английския език.

8. „Тайната на женствеността“ („The Feminine Mystique”) от Бети Фрийдан

Публикувана през 1963 г. Книгата се фокусира върху вътрешните вълнения на американската жена. Също така помага да се разрази голяма вълна феминизъм, окуражавайки жените да погледнат отвъд брака и майчинството и предизвиквайки традиционните патриархални очаквания.

9. „Хирошима“ („Hiroshima”) от Джон Херси

Публикувана през 1946 г. Книгата преразказва историите на 6-ма оцелели от атомното нападение над Хирошима, Япония на 6 август 1945 г. 40 години по-късно авторът се връща в Хирошима, за да намери оцелелите и да научи тяхната съдба. Книгата ще продължава да влияе върху бъдещите поколения, обмислящи използването на атомни бомби при войни и реалните ефекти от ядрения холокост.

10. „Как живее другата половина“ („How the Other Half Lives”) от Джейкъб Рийс

Публикувана през 1890 г. Авторът Джейкъб Рийс се заема с мисията да покаже на горната и средната класа условията, в които живеят бедните в Ню Йорк с подробни описания и въздействащи фотографии. Книгата вдъхнови осезаема промяна в най-бедните райони на американския град и не само.

 

11. „Книга на промените“ („The Book of Change”) от И Чинг

Произходът й е от третото или второто хилядолетие пр.н.е. И Чинг е смятан за оракул, а книгата е един от най-старите класически текстове в Китай. Важността на произведението е значителна – то е послужило за основа на Конфуцианството и Таоизма, а хората и до ден днешен я използват за гадаене и предсказване на съдбата.

12. „Индиценти в живота на робиня“ (“Incidents in the Life of a Slave Girl”) от Хариет А. Джейкъбс

Публикувана през 1861 г. Разказът проследява хронологията на живота на авторката Хариет Джейкъбс като робиня. Тя разглежда проблема със сексуалното насилие, пред който са изправени жените-роби. Въпреки че книгата остава незабелязана по времето на нейното издаване, поради избухването на Гражданската война, значението й се засилва през 70-те и 80-те години на 20 век като важен исторически документ в тази насока.

13. „Джунлгата“ ("The Jungle") от Ъптон Синглер

Публикувана през 1906 г. Книгата изкарва наяве мизерния живот във фабриките в Чикаго – ужасните условия на работа, пред които ежедневно са изправени хората. Авторът написва книгата, за да привлече вниманието към имигрантите в Америка. Тя води до принудително и обстойно правителствено разследване, което в крайна сметка води до приемането на нови закони за храните и условията на труд в САЩ.

 153369

Снимка: Commons/Wikimedia

14. „Библията на крал Джеймс“ ("The King James Bible") от крал Джеймс I

Завършена през 1611 г. „Библията на крал Джеймс“ е английски превод на християнската Библия, направен за Англиканската църква в опит да се отрази специфичната структура на новата по това време църква. Първоначално предназначена само за англиканите, книгата оказва влияние и върху други нововъзникнали вероизповедания като Презвитарианството, Баптизмът и английските колонии в новия свят.

15. „Разказ за живота на Фредерик Дъглас“ („Narrative of the Life of Frederick Douglasss“) от Фредерик Дъглас

Публикуван през 1845 г. Това е една от най-известните автобиографии, писани от бивш роб. Книгата документира живота на Дъглас като роб, борещ се за собствената си свобода и за ужасяващите неща, които е преживял. Изданието е оказало съществено влияние върху американското движение за премахване на смъртното наказание, както и върху политиката на Обединеното кралство и Ирландия.

16. „За свободата“ („On Liberty”) от Джон Стюарт Мил

Публикувана през 1859 г. Първоначалното намерение на автора е било да напише кратко есе. То обаче се превръща в една от най-известните книги за утилитаризма на обществото и държавата. В нея Мил набляга на значението на индивида, както и на независимостта от правителството. „За свободата“ продължава да има огромно влияние върху съвременната философия и политическия свят.

17. „Произход на видовете“ („Origin of the Species”) от Чарлз Дарвин

Публикувана през 1859 г. Чарлз Дарвин прави едно от най-важните научни открития на 19 век – еволюцията. Книгата продължава да има забележително влияние върху модерните научни теории, политика и религия.

18. „Коранът“

Произходът на книгата е между 500 и 600 г. сл.н.е. „Коранът“ е свещената книга на религията ислям, изповядвана от над 1,6 милиона мюсюлмани по света. Тя описва деянията на много пророци и пратеници, като Адам, Ной, Моисей, както и Христос неговите апостоли.

19. „Републиката“ („The Republic”) от Платон

Първа публикация – около 380 г. пр.н.е. „Републиката“ е написана под формата на въпроси и отговори. Най-известната част е тази, в която Платон обсъжда ефекта от образованието и ролята на философа. Книгата продължава да бъде една от най-влиятелните интелектуални творби на философията и политическата теория. 

20. „Правата на човека“ („The Rights of Man”) от Томас Пейн

Публикувана през 1791 г. Томас Пейн разглежда кога е допустима политическа революция, извежда най-добрият начин за ограничаване на бедността – чрез програми като за здравеопазване и пенсионни програми. Книгата си остава широко разпространена и днес. Идеите на Пейн са послужили за основа на по-късните освободителни дживения в Ирландия, Шотландия и Уелс.

21. „Вторият пол“ („The Second Sex”) от Симон дьо Бувоар

Публикувана през 1949 г. Книгата оказва огромно влияние върху движението феминизъм. „Вторият пол“ съчетава в себе си история, философия, икономика, биология и други дисциплини с цел да анализира какво са „жените“ и защо са приемани за по-низши. Книгата е повлиява на цяло поколение жени и продължава да оказва огромно влияние върху феминистките движения по целия свят.

22. „Тиха пролет“ („Silent Spring”) от Рейчъл Карсън

Публикувана през 1962 г. „Тиха пролет“ документира вредното въздействие на пестицидите върху околната среда и човешкото здраве. Книгата, също така, обвинява химическата индустрия в укриване на информация. „Тиха пролет“ служи за основа на широко разпространените движения за опазване на околната страна.

23. „Тао Те Кинг. Книга за Пътя и Неговата сила“ („Tao Te Ching“) от Лао Дзъ

Написана между 600 и 400 г. пр.н.е. Лао Дзъ е древен китайски философ. Книгата „Тао Те Кинг“ е основа за Таоизма, но също така служи за основа на Конфуцианството, Будизма и за китайската популярна култура като цяло.

24. „Тора: Петте книги на Моисей“ („The Torah: The Five Books of Moses”)

Произходът й е между 600 и 400 г. пр.н.е. „Тора“ е централната концепция на Юдаизма. Това е първата от петте книги, написани на библейски еврйски с ученията на Бог. Книгата е не само най-важният документ за евреите, но е важна и за християните. Позната е под името „Стар завет“. „Тора“ оказва огромно влияние върху религиите по света, историята и културата през последните 2 500 години.

25. „1984“ от Джордж Оруел

Публикувана през 1949 г. Романът „1984“ е написан близо 40 години след Втората световна война като противопоставяне на пропагандата, цензурата и репресивното правителство в едно футуристично общество. Книгата на Оруел оказва голямо влияние върху английския език, въвеждането на концепции като „Големия брат“ (Big Brother),Стая 101 (Room 101), заличаването на хора и други. През 2013 г., поради масовото изтичане на информация, продажбите на книгата са скочили със 7 000 %.

източник: http://econ.bg/%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%9A%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0_l.a_i.516338_at.18.html