> Начало >> бюлетин >> Най-големите библиотеки в света

Своден каталог НАБИС

Жаждата за знание е едно от нещата, които не могат да бъдат спрени. Във всяка епоха хората са се опитвали да съхранят всяка частица от знанията, които са придобили и днес ние можем да се ползваме от тях и да вървим напред.

 

Цялото знание на света е събрано в библиотеките, където всеки може да получи достъп до изобилие от знание. И въпреки твърдението, че ‘мишката ще изяде книжката’, хората продължават да четат книги и да изпитват удоволствие от разлистването на една книга.

 

Затова и не е учудващо, че хората продължават да се интересуват от библиотеките. Сега благодарение на анализаторите от Mashable можем да научим кои са най-големите библиотеки в света.

 

1. Нюйоркската обществена библиотека

Нюйоркската обществена библиотека разполага с около 53 милиона произведения, сред които около 20,4 милиона книги, а броят на служителите ѝ е около 31 000 души. Строежът на сградата на библиотеката започва през 1902 година, а официалното ѝ откриване е през месец май 1911 година.  Средствата вложени в строежа на библиотеката възлизат на $ 9 милиона, а теренът е оценен на $ 20 милиона. Основната четалня на Нюйоркската библиотека е с ширина 24 м, дължина 89 м и таван, висок над 15м. В двата края на залата има рафтове с хиляди книги, започващи от пода, минаващи през страничните тераси и достигащи до прозорците на залата. Освен от огромните прозорци, залата  се осветява и от полилеи, висящи от висоия таван.

 

-___-1_400_29

 

2. Националната библиотека на Украйна „В. И. Вернадски“

Националната библиотека на Украйна „В. И. Вернадски“ се намира в гр. Киев и е създадена през 1919 година. В тази библиотека са запазени над 13 милиона книги.

 

-___-2_400_28

 

3. Библиотеката на Харвардския университет

Библиотеката на Харвардския университет е най-богата научна библиотека, която притежава богата колекция от книги обособени в около 90 сбирки. Библиотеката притежава около 13,1 милиона книги.

 

-___-3_400_28

 

4. Британската библиотека

Британската библиотека получава копие от всяко публикувано произведение във Великобритания и Ирландия. Колекцията на библиотеката включва и над 150 милиона книги на повечето познати езици. В библиотеката се съхраняват ръкописи, карти, вестници, списания, графики и рисунки, музикални партитури и патенти.  Всяка година притежанията на библиотеката се увеличават с 3 милиона издания, които заемат около 9,6 километра от  рафтовете.

 

-___-4_400_30

 

5. Германската национална библиотека

Идеята за създаването ѝ принадлежи на Якоб Грим. През 1843 година той предлага в Берлин да се основе национална библиотека по френски образец, която да събира всички издания, които се появяват в германския съюз. Идеята обаче се реализира  69 години по-късно и то не в Берлин, а в Лайпциг. По това време в Германия вече има библиотеки, но никоя не обединява цялата немска книжнина. По това време в Германия вече има библиотеки, но никоя не обединява цялата немска книжнина. Германската Национална библиотека е известна и с това, че в нея се класифицират абсолютно всички издания, които се публикуват и в съседните Австрия и Швейцария. Книжното й богатство днес възлиза на 27 милиона заглавия, а дигитализацията върви с пълен ход.

 

-___-5_400_25

 

6. Националната библиотека на Канада

Националната библиотека на Канада притежава повече от 10 милиона заглавия. Повечето от тях са написани и публикувани в Канада, но някои от тях са произведения за Канада, които са били публикувани в чужбина. Националната библиотека притежава богата колекция от плочи, аудиокасети, компактдискове, аудио записи, ноти и лични документи на музиканти. Тя дори притежава пианото на известния канадски пианист, Glenn Gould.  

 

-___-6_400_18

 

източник: www.digital.bg