Своден каталог НАБИС

Важно за нас беше след реконструкцията Немската болница да има визия на библиотека, а не на мол. Това е и нашата цел - да изкараме младите хора от големите търговски комплекси и да превърнем културния център в едно притегателно място. Това каза архитект Делян Жечев, управител на студио "Дизарх" ООД, което спечели идейната концепция за Културно-образователен център за съвременно изкуство и библиотека в сградата на бившата Немска болница в Бургас.



"Благодарни сме за възможността, която създава този проект. Удоволствие е за всеки архитект да участва в подобни инициативи. За първи път работим по библиотека, така че за нас това беше голямо предизвикателство. Не твърдим, че идеята ни е перфектна, но трябваше да се съобразим с описанията на бюджета и околната среда в района", коментира още Жечев.



Проектът включва изграждането на подземен паркинг за 23 коли, малък амфитеатър, където ще се провеждат културни прояви, сутерен в 3 зони, малко кафе, асансьор, пригоден за хора с увреждания и свързващ паркинга с всички етажи, читалня и голяма тераса, от която ще може да се наблюдава случващото се в амфитеатъра, както и да се седне с книга или чаша кафе. За да подсилят важността на сградата и за да заинтригуват минаващите хора ще бъдат поставени стъклени елементи с рафтове с книги на фасадите. 



Конструкцията на елементите ще е метална с дървени рафтове, монтирани за нея. Не са проектирани нови отвори във фасадата, а ще се използват съществуващите.  През модули щяло да влиза достатъчно светлина вътре в помещенията. Фасадната трактовка на сградата щяла да бъде с видим бетон. Ясно ще бъдат подчертани фугите при изпълнението й. Музеят за съвременно изкуство щял да контрастира чрез изящните си изцяло стъклени фасадни плоскости. 



На публичното обсъждане в "Казиното" присъстваха много архитекти, като едно от основните им притеснения по повод предложенията беше, че сградата е разположена в по-тъмен район, в които няма много естествена светлина. Предложено също беше увеличаване на пространството за книгохранилище, за сметка на паркоместата. 



"Това е последен шанс библиотеката в Бургас да се събере на едно място. Била съм на много представяния на идеи и копки, но нищо от тях не се осъществи. Благодарни сме на Община Бургас, че се пребори за тази сграда и даде надежда, че Бургас ще има една модерна библиотека. Тя ще да бъде дом за всички бургазлии", сподели директорът на Регионалната библиотека „П.К.Яворов” Наталия Коцева. 



Масивната сграда е построена през 1935г. като училище, което функционира до 1944г. В края на Втората световна война е преустроена в болница. След 1989 г. сградата остава държавна собственост, но използването й по предназначение е преустановено. Сградите се рушат и се превръщат в обект на посегателства -в същия имот има двуетажна монолитна сграда и трафопост. Със съживяването на достолепната, но неизползваема от 20 години сграда, разпръснатите 610 000 тома на регионалната библиотека "П.К. Яворов" ще се сдобият със свой постоянен дом.


източник: http://www.burgasnews.com/