Националната галерия в София и Българският културен институт – Прага представят с изложба и книга-албум основоположника на българската печатна графика.

Чешкият график Йосиф Питер живее и твори в София между 1909 и 1921 г. Художникът идва в България с покана да преподава графични техники в наскоро създаденото Държавно рисувално училище в София и на практика се явява първият у нас академично школуван график.

Изложбата представя за първи път пред публика творчеството на Йозеф Питер. Включени са над 200 творби (рисунки, акварели, графики, маслени платна и близо 20 проекта приложна графика) от колекцията на Националната галерия и от частни сбирки. Те разкриват изключително дарование и висок професионализъм във владеенето на сложните графични техники. В началото на ХХ век българското изкуство тепърва прохожда и ролята на Йосиф Питер в образоването на младите български художници е също толкова значима, колкото и на неговите сънародници и колеги Иван Мърквичка и Ярослав Вешин.

Откриването на изложбата е на 17 септември от 18 ч. в Националната галерия (пл. „Княз Александър І“ № 1). Между 23 септември и 22 октомври в Националната галерия (Двореца) от 18.30 ч. ще се проведе цикъл лекции, посветени на творчеството на Йосиф Питер и българското изкуство от началото на ХХ век:

23.09 – Анелия Николаева, НХГ - Йосиф Питер - първи стъпки на българската графика

1.10 - Ружа Маринска – Йосиф Питер в европейски контекст

8.10 - Димо Колибаров - Графичните техники, прилагани от Йосиф Питер

15.10 - Катерина Гаджева - Фотографията в България в края на XIX и началото на XX век

22.10 - Христо Яновски - Йосиф Питер – художник на ценни книжа

Източник: www.bki.cz, www.mc.government.bg