Своден каталог НАБИС

null
Жена от персонала на “Библиотек” показва на възрастен посетител как работи системата. СНИМКА: 24 часа

 

Вместо да вземат хартиени книги за дома, жителите на град Сан Антонио в Южен Тексас имат достъп до десетки хиляди заглавия от електронните четци безплатно.

В първата в света безкнижна библиотека редовете от книги са заменени с високотехнологични джаджи, пригодени както за деца, така и за възрастни.

“Библиотек” разполага в момента с техника за 1,5 млн. долара. Там има 600 електронни четеца, 200 предварително заредени подобрени електронни четеца за деца, 48 персонални компютъра, 10 лаптопа, 40 таблета, 4 интерактивни тъчскрийн маси и игрова конзола X-Box.

Всички те са предназначени за ползване на място. Преди това в тексаската област Бексар не е имало библиотека. От септември миналата година обаче 1,7 –те милиона жители на окръга в САЩ могат да използват машините, да вземат четци със заредени книги у дома, както и да получат достъп до каталога на библиотеката от собствените си дигитални устройства безплатно.

Библиотеката определя за своя мисия да предостави на жителите на окръга “необходимите инструменти, за да процъфтяват като граждани на XXI век”. Сред другите поставени цели попадат повишаване качеството на образованието и грамотността и “насърчаване на четенето като начин за почивка”.

“Библиотекарите

не са вързани

за стелажи

Не прекарват времето си в подреждане и категоризиране на книги. Вместо това през по-голямата част от времето си се занимават с индивидуално обучение на посетители. Показват на хората как да използват устройствата и как да си набавят необходимите материали. Това е библиотека с по-интерактивно преживяване”, казва пред в. “Метро” Лора Коул, специален координатор на проекта “Библиотек”.

“Искахме да създадем най-добрия, най-икономически изгодния начин за осигуряване на библиотечни услуги на населението, което е географски отдалечено от съществуващите услуги и дигиталната библиотека беше очевиден избор”, обяснява Лора пред вестника.

Географското положение е без значение, когато библиотеката е в облака, допълва тя, като прави препратка към облачната система, в която книгите се складират онлайн. Така потребителите

могат да

зареждат книги

и от дома си,

след като веднъж се регистрират в системата. Коул не се притеснява, че някои хора могат да бъдат отблъснати от библиотеката, тъй като не могат да си служат с новите технологии.

Тя изтъква, че при нужда служителите на “Библиотек” са винаги готови да помогнат на читателите.

Разходите за подмяна на инвентара също са отчетени при реализирането на проекта. За да се предотвратят кражбите, устройствата нямат достъп до интернет, след като напуснат библиотеката.

“За данъкоплатеца е далеч по-изгодно да се изгради и поддържа електронна библиотека”, споделя д-р Робърт Шварцвалдер, библиотекар в инженерния отдел на Станфордския университет. “Традиционните библиотеки изискват много по-големи рафтове. Освен това етажерките трябва да са способни да издържат на големи натоварвания, тъй като хартиените книги са тежки. Това прави рафтовете за тях скъпи”, добавя той.

Източник:http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3226279