Своден каталог НАБИС

До 9 юли, когато ще отбележим 165-годишнината от рождението на Иван Вазов, ще бъде завършено обновяването на фасадата на Къща музей „Иван Вазов“ в София.

Сградата е построена през далечната 1895 г. върху наследствено място и с голям заем от 30 000 златни лева. В нея писателят живее най-дълго време, до смъртта си през 1921 година. Още приживе обаче най-естествено Вазовата къща се превръща в средоточие на обществена енергия, в културно средище – скъп и чест гост тук е проф. Иван Шишманов, един от инициаторите за превръщането й в музей, припомня БГНЕС. Пет години след смъртта на поета, на 28 ноември 1926 година, тя отваря врати като първия български литературен музей. В продължение на 20 години негов уредник е Елин Пелин.

За последен път фасадата на музея е обновявана през 90-те години по проекта „Красива България“. Красимира Вълова и ръководената от нея агенция „ЮПИ-БГ“, осигурява средствата за ремонта, построяването на скелето, и уникалната защитна мрежа със снимка и стихове на Иван Вазов. Всекидневни конкретни усилия за успеха и прецизното изпълнение на обновлението полагат и служителите от „Реставрация“ ЕАД към МК инж. Лиляна Петрова, инж. Божидар Дончев и инж. Ангел Митев.

Къщата на националния ни писател Иван Вазов винаги е била своеобразно поклонническо място. В спомените си писателят Стилиян Чилингиров разказва, че след 1916 г. сред учениците, които посещавали за първи път столицата, било мода да позвънят на вратата на Вазовия дом и да зърнат, макар и за миг, отблизо или отдалеч, своя любим поет. Иван Вазов още приживе се превръща в обществен мит, духовна институция, паметник на високата словесност, съизмерим единствено с могъщото, средищно и неотместимо присъствие на Балкана в географския пейзаж на България.

източник: lira.bg