AthenaPlus е международен проект, финансиран от ЕК, чиято основна цел е предоставяне на достъп до над 3.5 милиона дигитални обекта през портал Europeana. Последният месец НАБИС подпомогна един от основателите си – ЦБ-БАН – в интегрирането на нови дигитални обекти.
Повечето от представените колекции са грижливо съхранявани семейни архиви. Включват над 900 фотографии на личности със значимо присъствие в политическата, икономическата и културната история на България и техни близки. Освен множеството студийни снимки, портрети на официални лица и обществени събития, могат да бъдат видяни изображения от Балканската и Първата световна война, известни личности в неформална обстановка (напр. министър-председателят Александър Стамболийски на почивка в Евксиноград, многобройни кадри от пътуванията и планинските походи на цар Борис III из България), природни забележителности, запазената марка на фабриката "за чисто вълнени платове" на Иван Хаджиберов в Габрово и др.
Дигитализирани са кадри от архива на Музея на спорта; от семейния архив на Сирко Станчев – български военен, народен представител и политик, разстрелян 1945 г.; от архива на архиеп. Дамиан (Говоров), организирал Богословско-пастирското училище в манастира „Св. Кирик и Юлита”, от архива на Милко Мирков – български военен и на д-р Любен Попов (дългогодишен ръководител на Кожна клиника – София), от семейния архив на Боян Пенков, включващ няколко забележителни български фамилии, сред които се открояват ярките фигури на ген. Атила Зафиров, художникът Иван Пенков, актрисата Мара Пенкова и широкият им кръг от колеги, съратници и приятели, от семейния архив на Петър Цанев, началник на гарнизона в Кавала през 1942–43 г., от семейния архив на Стефан Гечев (поет, преводач, белетрист и драматург), от архива на Иван Хаджиберов (габровски фабрикант), на Михаил Христев Иванов (свещеник), от архива на проф. Рачо Казански (преподавател по френски език), както и от родното му село Казанка.
От фондовете на библиотеката са подбрани за дигитализация и представяне онлайн пред широка читателска аудитория възрожденски книги на няколко езика, предимно с образователно, просветителско и религиозно съдържание. Всички те са достъпни и чрез Своден каталог НАБИС. Сред тях се открояват различни издания – не само книги, но и статии из периодичния научен печат от XIX в. – от личната библиотека на Феликс Каниц (на част от тях самият той е автор). Специално по проект AthenaPlus библиотеката се ангажира с дигитализирането на титулните страници на тези публикации.
В резултат на доброто сътрудничество между учредителите на НАБИС и помощта, която фондацията се ангажира да окаже при интегрирането на дигитални обекти в AthenaPlus (и оттам в Europeana), СУ-УБ предостави за включване в общото дигитално съдържание по AthenaPlus и по-голямата част от своите колекции.