> Начало >> бюлетин >> Четенето на книги влияе върху мозъка?

Своден каталог НАБИС

В днешно време книгите остават на все по-заден план, заменени от всякакви електронни устройства като таблети, смартфони и др. Това се отнася особено за подрастващото поколение, за което е много по-лесно, а и по-приятно, да гледат филм, който е създаден по книга, отколкото да прочетат книга, по която има направен филм.

А всъщност книгите са истинско богатство и това не е просто клише, а самата истина. Нищо не може да се сравни (пък било това и изключително качествен филм) с историите написани от някой добър разказвач.

Съпреживяването на цялата история, любопитството и желанието да разбереш какво се случва по-нататък, удоволствието да отдадеш един ден само на хубава книга – това трябва да бъде изпитано, защото всъщност е трудно да се обясни.

Всяка прочетена книга може да ни промени и всъщност ни променя и ако до този момент, това беше само догадка, то вече е доказан факт. На страниците на вестник „Дейли Мейл“ е публикувана статия, която се позовава на изследване на учени, според което четенето на романи променя мозъка на хората.

Изводите са направени от специалисти от университета Емъри, в Атланта, щата Джорджия. Те са установили, че една наистина вълнуваща история, която четем променя мозъчната ни активност, така все едно действително сме преживели историята.

Четене на Книги

В експеримента участие са взели 21 студенти, на които е дадена книгата "Помпей" на Робърт Харис. Участниците в проучването чели книгата в продължение на 19 дни.

През цялото това време мозъчната им активност била внимателно наблюдавана с помощта на апаратура. В края на експеримента студентите били препитани за различни факти от романа, за да са сигурни учените, че действително са го прочели.

Резултатите от изследването сочат, че по време на четене се задействат онези функции в мозъка, които свързват мисълта и действието, тоест – нещо подобно на желанието за тичане, което човек започва да изпитва, когато си помисли за тичането.

Проучванията на специалистите няма да спрат до тук – сега започват изследвания, чрез които учените ще могат да разберат колко дълго се задържа и трае този ефект.