Увод


Нормативен MARC 21 формат
Октомври 2009

Петте MARC 21 формата за обмен на данни - „MARC 21 формат за библиографски данни”, „MARC 21 формат за нормативни данни”, „MARC 21 формат за топографски данни”, „MARC 21 формат за класификационни данни” и „MARC 21 формат за описване на събития” - са широко употребявани стандарти за представянето и обмена на библиографски, нормативни, топографски, класификационни данни и данни за описване на събития във форма, подходяща за машинен прочит.

MARC записът е съставен от три елемента: структура на записа, обозначител на съдържанието и информационно съдържание на записа. Структурата на записа е приложение на международния стандарт „Формат за информационен обмен“ (ISO 2709) и съответстващия му американски стандарт „Библиографски информационен обмен“ (ANSI/NISO Z39.2). Обозначителят на съдържанието - кодовете и условните знаци, формулирани, за да идентифицират и охарактеризират данните в записа и да подпомагат управлението на тези данни - се дефинира от всеки от MARC форматите. Информационното съдържание на MARC записа обикновено се дефинира от външни за форматите критерии. Примери за това са „Международният стандарт за библиографско описание“ (ISBD), „Англо-американските правила за каталогизиране“, „Предметният рубрикатор на Конгресната библиотека на САЩ“ (LCSH) или други правила за каталогизиране, предметни тезауруси и класификационни описи, използвани от организацията създател на записа. Съдържанието на определени кодирани данни се дефинира в MARC форматите (напр. Лидер, поле 008).

„MARC 21 формат за нормативни данни“, вкл. указания за обозначители на съдържанието, дефинира кодовете и условните знаци (тагове, индикатори, кодове на подполета и кодирани стойности, които идентифицират данните в нормативните MARC записи). Този документ е предназначен за служителите, участващи в създаването и поддръжката на нормативни записи, както и за участниците в проектирането и поддръжката на системите за комуникация и обработка на библиографските записи. Документацията може да бъде намерена и онлайн, наред със съкратена версия и списък на полетата на: www.loc.gov/marc/.


ОБХВАТ НА ФОРМАТА ЗА НОРМАТИВНИ ДАННИ

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ е създаден като носител на информация за: нормативните форми на имена/названия, предмети и предметни подрубрики, които се употребяват при изграждане на точки за достъп в MARC записите; за формите на тези имена/названия, предмети и предметни подрубрики, които да се използват за препратки към нормативните форми, и за взаимовръзките между тези форми. Името/названието може да се употребява като основно или допълнително описание, описание по серия или достъп до предметна рубрика.

Терминът име/название се отнася към:

лично име (X00) юридическо название (X51)
название на организация (X10) унифицирано заглавие (X30)
наименование на временен колектив (X11) комбинация от автор и заглавие

Терминът предмет се отнася до:

тема (X50) тема, топоним и
топоним (X51) жанр/литературна форма с предметна подрубрика
жанр/литературна форма (X55) хронология (X48)
наименование с предметна подрубрика унифицирано заглавие с предметна подрубрика (X30)

Предметът може да се употребява само като достъп до предметна рубрика.

Терминът предметна подрубрика се отнася до:

подрубрики за гледната точка към темата (X80) подрубрики за географските данни (X81)
подрубрики за хронологичните данни (X82) подрубрики за типа на изданието (X85)

Предметната подрубрика може да се употребява заедно с водещи елементи име/название или предмет в разширен достъп до предметна рубрика. Тя не може да се употребява за водещ елемент в основно и допълнително описание или достъп до предметна рубрика.

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ предоставя информация и за одобрените форми на ненормативните предметни рубрики. Ненормативната предметна рубрика не се дава на документите като ключова дума.

Видове нормативни записи

Нормативните MARC записи се отличават от всички останали MARC записи по наличието на код z (Нормативни данни) в Лидер/06 (Тип на записа). Формулирането на редна дума име/название, предмет, предметна подрубрика или ненормативна предметна рубрика се основава на общоприети правила за каталогизиране и създаване на тезаурус (напр. AACR 2, LCSH). Съдържанието на останалите нормативни записи следва практиката на организацията, която ги е създала.

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ установява седем типа нормативни записи в 008/09 (Тип на записа):

Видове редни думи

В нормативния MARC запис редната дума е съдържанието на полета 1XX, 4XX или 5XX. Там е документиран видът на редната дума, употребена за индексиране и търсене или организационни цели във файла. Във формата за нормативни данни са дефинирани два вида редни думи:

Редните думи може да са име/название, комбинация от автор и заглавие, унифицирано заглавие, термин за хронология, тема, термин за жанр/литературна форма, подрубрика, разширена предметна рубрика или ненормативна предметна рубрика.

Употреба на редните думи в нормативните записи

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ установява три вида употреба на редните думи в записите: основно или допълнително описание (008/14); допълнително описание по предмет (008/15); и допълнително описание по серия (008/16). Само нормативна редна дума може да е водещ елемент на точките за достъп в библиографските записи. Нормативна редна дума за име/название, комбинация от автор и заглавие и унифицирано заглавие е подходяща за употреба в една, две или три от категориите в 008/14-16. Тема и разширена предметна рубрика може да се използват само като допълнително описание по предмет. Подрубрика може да се използва само в допълнително описание на разширена предметна рубрика.

Употреба на редните думи в нормативната структура

Редната дума може да бъде подходяща както за име/название, така и за предметна нормативна структура. Редните думи име/название, комбинация от автор и заглавие и унифицирано заглавие, които се формулират чрез правила за описание (008/10), са подходящи за нормативна структура-име/название. Установените форми на тези видове редни думи се използват в записи с нормативна редна дума (008/09, код а) и с нормативна редна дума и подрубрика (код f); неустановените форми се използват в записите с препратки (кодове b или c). Определени полета за забележки и препратки се употребяват само в записи с редни думи, които са подходящи за нормативна структура-име/название.

Редни думи име/название, комбинация от автор и заглавие, унифицирано заглавие, термин за хронология, тема и термин за жанр/литературна форма (и разширени предметни рубрики, които използват такива редни думи) и подрубрики, които се формулират чрез нормативна система от предметни рубрики (008/11) за подходящи за предметна нормативна структура. Установените форми на тези видове редни думи се използват в записи с нормативна редна дума (008/09, код а) и с нормативна редна дума и подрубрика (код f); неустановените форми се използват в записите с подрубрика (код d), препратка (код b или c), препратка и подрубрика (код g) и ненормативна предметна рубрика (код e). Определени полета за забележки и препратки се употребяват само в записи с редни думи, които са подходящи за предметна нормативна структура.

Информация за начина на каталогизиране на серията

Нормативни записи, които включват поле 1XX с редна дума - унифицирано заглавие или комбинация от автор и заглавие за серия, може да съдържат и информация за начина на каталогизиране на тази серия, в случай че редната дума се използва в библиографски записи. Терминът „серия“ се отнася до описаните в 008/12 типове: монографична серия, многотомно издание, серия с ненормативна част в заглавието и заглавия на рядко анализирани серии. Данните и полетата, които се използват за запис на начина на каталогизиране на серията, включват позиция от три символа в поле 008; полета за връзка, стандартен номер и сигнатура в обхвата на 0ХХ и полета за начина на каталогизиране на серията в обхвата на 64Х.


КОМПОНЕНТИ НА НОРМАТИВНИЯ ЗАПИС

Описание на частите на записа

Нормативният MARC запис се състои от три основни компонента: Лидер, Директория и променливи полета. Тук ще резюмираме структурата на отделния MARC запис. За подробности вж. „Спецификации на MARC 21 формат за структура на записа, серии символи и средства за обмен“ (MARC 21 Specifications for Record Structure, Character Sets, and Exchange Media).

Променливите полета за данни се групират в блокове според първия знак на тага, който, с някои изключения, определя каква е функцията на данните в записа. Останалите два знака на тага показват каква по тип е информацията в полето.

0XX Стандартни номера, класификационни индекси, кодове
1XX Редни думи (нормативни и препратки)
2XX Комплексни препратки „вж.”
3XX Комплексни препратки „вж. и”
4XX Препратки „вж.”
5XX Препратки „вж. и”
6XX Забележки
7XX Връзка между еквивалентни редни думи от различни тезауруси
8XX Алтернативна азбука
9XX Запазени за специфични нужди на местно ниво

В блокове 1XX, 4XX, 6XX, 7XX и 8XX обикновено има запазени паралелни обозначители на съдържанието. Значенията на последните два символа от таговете на полетата, с някои изключения, са следните:

X00 Лични имена X51 Топоними
X10 Названия на организации X55 Термини за жанр/литературна форма
X11 Наименования на временни колективи X80 Подрубрики за гледната точка към темата
X30 Унифицирани заглавия X81 Подрубрика за географските данни
X48 Термини за хронология X82 Подрубрика за хронологичните данни
X50 Теми X85 Подрубрики за типа на изданието

В променливите полета за данни се използват два типа обозначители на съдържанието:

Нормативни записи на няколко езика

Нормативният MARC запис може да включва данни на няколко езика. Една писменост се приема за оригиналната писменост на информацията в записа, дори в него да са използвани и други езици. (Забележка: ASCII се използва за структурните елементи на записа, когато повечето кодирани данни също са включени в обсега на символи на ASCII). Основните модели на данни на няколко езика са описани в Приложение C, заедно с няколко примера за пълен запис.

Повтаряемост на полета и подполета

По принцип всички полета и подполета може да се повтарят. Естеството на информацията обаче често изключва повторението. Например, нормативният запис може да съдържа само едно поле 1ХХ; поле 100 може да съдържа само едно подполе $a (Лично име), но повече от едно подполе $c (Звание и подобни думи, свързани с името на автора). Във формата е посочено дали едно поле или подполе се повтаря, или не.

Свързаност на полетата

Полетата в записа може да са специално свързани с помощта на общо приложим метод за свързване на полета. Той разчита на синтаксиса на данните в подполе $8 (Връзка към полето и пореден номер), за да идентифицира свързаните полета. Структурата и синтаксисът на това подполе са описани в Приложение A.

Запълващ символ и сродни стойности

Запълващият символ (ASCII 7C hex), изобразен в този документ като вертикална черта (|), може да се използва в нормативни записи в поле 008 и подполе $w на полета за препратки 4XX и 5XX и полета за връзка 700-785. Той не може да се използва в Лидера, таговете, индикаторите или кодовете на подполета. Употребата на запълващ символ в записи за отделна национална база данни може да зависи и от националните изисквания към степента на изчерпателност на записа, конкретизирани за всеки елемент от записа. Наличието на запълващ символ в даден нормативен запис означава, че форматът е определил даден код за употреба, но създателят на записа е решил да не прави опити да го използва.

Код "u" (Няма информация или не се уточнява), когато е дефиниран, означава, че създателят на записа е направил опит да определи код, но не е успял да посочи подходящия.

Код "n" (Няма отношение) се дефинира в множество кодирани позиции, за да посочи, че съответната характеристика няма отношение към определен тип документ или вид запис.

Непрекъснато показване на записа

Става дума за ключова дума, фраза, интервал или пунктуационен знак, които се генерират от системата при определени обстоятелства за нагледно изобразяване на информацията в записа, за да я направят по-разбираема за потребителя. Във формата за нормативни данни таговете на някои полета (напр. 770 - Информация за приложение/специално издание), индикатори (напр. полета за препратки 4ХХ и 5ХХ), кодове на подполета (напр. подполетата за предметна подрубрика $v, $x, $y и $z в разширена предметна рубрика) и кодирани стойности (напр. подполе за контрол при препратки $w/0, Специални взаимоотношения) може да се използват за генериране на текст за непрекъснато показване. Всяка организация или система сама определя употребата на текстове за непрекъснато показване. Примери за тях са предоставени в раздел „Правила за въвеждане“ в описанието на полетата.

Отговорност за съдържанието на записа

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ прокарва всякакъв тип нормативни данни от всяка организация. Отговорността за информацията, обозначаването на съдържанието и преобразуването на нормативните данни в MARC записа могат най-общо да бъдат определени чрез преглед на посоченото по-долу в раздел Отговорни страни поле. Съдържанието на определени елементи на информацията обаче е ограничено, когато те са дадени от съответната служба или в контролиран списък.

Отговорни страни

В „немодифицирани записи“ за съдържанието на записа е отговорна организацията, посочена в 008/39 и/или 040 $a като оригинален източник на каталожния запис. За обозначаването на съдържанието и транскрибирането на данните е отговорна организацията, посочена в поле 040 $c като службата, която преобразува записа в друг формат.

В „модифицирани записи“ за съдържанието на записа колективна отговорност носят организациите, посочени в 040 $a и $d (Служба, която модифицира записа). За обозначаването на съдържанието и транскрибирането на данните колективна отговорност носят организациите, посочени в поле 040 $c и $d като службите, които модифицират и преобразуват записа в друг формат.

Елементи на информацията, дадени от съответната служба

Такива са онези данни, чието съдържание се определя от съответната служба и остава нейна отговорност, напр. поле 010 (Контролен номер на Конгресната библиотека на САЩ). Докато те обикновено са въведени от съответната служба, възможно е да бъдат транскрибирани от друга организация.

Елементи на информацията в контролирани списъци

Някои елементи на информацията съдържат данни от контролирани списъци, поддържани от съответните служби, напр. „Списък с МARC кодове за географски зони“ в поле 043 (Код за географска зона). Тези елементи са посочени на ниво поле или подполе в MARC 21 и може да се използват само стойности от съответните списъци. Ако списъкът се нуждае от промяна или допълване, се уведомява службата, която го поддържа.

Изисквания за ниво на записа

Потребителските групи може да имат изисквания за изчерпателно или минимално ниво на записа, за да повишат приемствеността сред службите, създаващи каталожния запис. Те трябва да получават широка публичност, за да бъдат осведомени всички възможни партньори.


ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТОЗИ ДОКУМЕНТ

Основни части

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ се състои от „Обозначители на съдържанието - кратко описание“, последвано от подробно представяне на всеки обозначител. След описанията на Лидера и Директорията следват променливите полета за контрол, подредени по тагове (001-008). Променливите полета за данни са представени по групи, които обединяват полета, изпълняващи сродни функции:

Приложенията към този документ предоставят информация за няколко подполета за контрол (Приложение A), примери за изчерпателен запис (Приложение B), примери за записи на няколко езика (Приложение C), азбучен списък на двусмислени редни думи с предложения за тагове (Приложение D), многоезичен списък с начални определителни и неопределителни членове (Приложение E), списъци с промени във формата след най-късното издание или осъвременяване (Приложение F) и списък с източници за кодовете на организациите (Приложение G).

Сегменти за обща информация

За да се избегнат повторения, групите от полета със сходни характеристики имат сегменти за обща информация. Те предоставят инструкции за обозначителите на съдържание, които са общи за всяко поле в групата. Описанието на всяко от полетата препраща към сегмента за обща информация за тази група и към всеки друг сроден сегмент за обща информация.

За да се ограничат повторенията, за видовете редни думи (X00 Лични имена; X10 Названия на организации; X11 Наименования на временни колективи; X30 Унифицирани заглавия, X48 Термини за хронология, X50 Теми; X51 Топоними; X55 Термини за жанр/литературна форма; X80 Подрубрики за гледната точка към темата; X81 Подрубрики за географските данни; X82 Подрубрики за хронологичните данни; X85 Подрубрики за типа на изданието) има X-- „Сегменти за обща информация“. Те предоставят инструкции за обозначителите на съдържанието, които са общи за всеки тип редна дума, независимо дали тя се употребява в полета 1ХХ за редни думи, 4ХХ за препратки „вж.“, 5ХХ за препратки „вж. и“ или 7ХХ за еквивалентни редни думи от различни тезауруси. Описанието на всяко отделно поле (напр. 100, 600, 700, 800) препраща към Х-- „Сегменти за обща информация“ за съответната редна дума.

Сегмент "Препратки - обща информация“ описва употребата на полетата за препратки (4ХХ и 5ХХ) и различните полета за забележки (260, 360 и 663-666) при създаването на текст за показване на кръстосани препратки от тези полета. Освен това предоставя инструкции за прилагане на подполета $i (Информация за взаимоотношения) и $w (Подполе за контрол) в полета 4ХХ и 5ХХ. Описанието на всяко поле за забележка съдържа подробни инструкции за неговите обозначители на съдържанието. Препратка към сегмент "Препратки - обща информация" се прави само за описания на текста за показване на кръстосаните препратки. Описанията в полета 4ХХ и 5ХХ се отнасят и до сродния Х-- сегмент „Обща информация“, и до сегмента за инструкции за обозначители на съдържанието.

Сегмент "7XX - Еквивалентни редни думи от различни тезауруси (обща информация)" описва употребата на свързаните полета и дава инструкции за прилагането на втория индикатор (Нормативна система от предметни рубрики/тезаурус) и подполета $0 (Контролен номер на записа), $w (Подполе за контрол), $2 (Източник на редна или ключова дума) и $8 (Връзка към полето и пореден номер). Индивидуалните описания на полета 700-785 изреждат всички обозначители на съдържанието за всяко поле и се отнасят както към сегмента за обща информация на съответния тип редна дума, така и за сегмента за обща информация на 7ХХ за указания за приложение. Първият индикатор и всички кодове на подполета в поле 788 (Комплексна информация за еквивалентни редни думи от различни тезауруси) са разгледани подробно в описанието на полето.

Компоненти на подробното описание

Подробното описание се състои от шест части: дефинирани обозначители на съдържанието; определение и обхват на позиция за символа или полето, указания за прилагането на обозначителите на съдържанието (с примери); правила за попълване на полетата и историческа справка.

Областта с дефинирани обозначители на съдържанието представя:

От нея се взимат имената на позицията за символ и всички дефинирани кодирани стойности в Лидера и променливите полета за контрол. Също от нея се взимат имената на позициите за индикатори и всички дефинирани кодирани стойности и имената на кодовете на подполета и всички дефинирани кодирани стойности в променливите полета за данни. Във всички променливи полета кодът за повторяемост указва дали полето може да се повтаря в рамките на записа. В променливите полета за данни кодът за повторяемост указва дали подполето може да се повтаря в рамките на полето.

Областта с определение и обхват на позиция за символа или полето описва съдържанието на позицията за символа или полето и уместността на тяхната употреба в специфичните видове нормативни записи и дава друга информация, като напр. повторяемост на полето при определени обстоятелства, употреба на списъци или правила при формулирането на данните и др.

Областта с указания за прилагането на обозначителите на съдържанието описва съдържанието и обхвата на всяка кодирана стойност, индикатор или код на подполе и дава друга информация, напр. уместност на употребата и повторяемост в различни обстоятелства. Веднага след описанието са дадени примери за употребата на обозначителите на съдържанието. Те илюстрират прилагането на обозначение на специфично за MARC съдържание. Данните може да са повече или по-малко изчерпателни от използваните в реалната каталожна практика. Повечето примери отразяват прилагането на AACR 2 и ISBD, а някои - по-обобщено MARC приложение. Други илюстрират определени точки. В Х- „Сегменти за обща информация“ примерите за полетата за редни думи 1ХХ обикновено илюстрират употребата на обозначителите на съдържанието и в полета за препратки 4ХХ или 5ХХ. В примерите, използвани в „MARC 21 формата за нормативни данни“, не са показани знаци за край на полето или на записа.

Областта с правила за попълване на полетата предоставя общи насоки за прилагането на обозначителите на съдържанието, както и за препинателни знаци, интервали и употреба на текстове за непрекъснато показване. Правилата за попълване на полетата изясняват пунктуационните практики в MARC формата, особено във връзка с финалната пунктуация. Използваните тук препинателни знаци са точка (.), въпросителен знак (?), удивителен знак (!) или тире (-).

Историческата справка предоставя информация за важни промени в обозначителите на съдържанието. Такива са:

В MARC форматите се прави разграничение между излязъл от употреба и изтрит обозначител на съдържание. Излезлият от употреба е използван в MARC записите в миналото и е възможно да продължи да се появява в записи, създадени преди датата на излизането му от употреба. Той не се използва в нови записи. Записва се в раздела „Историческа справка“. Инструкции за обозначители на съдържанието се предоставят за ретроконвертиране на записи, съдържащи информация, която би била идентифицирана от излезлия от употреба обозначител на съдържание. Изтритият обозначител на съдържание не се записва в областта „Историческа справка“ и повече не се появява никъде в MARC документацията. Обозначител на съдържанието, който е запазен, но не е дефиниран, или такъв, който е дефиниран, но е почти сигурно, че не е използван, може да бъде изтрит от формата. Изтритият обозначител на съдържание може да се дефинира наново.

Специални знаци

В това издание се използват следните специални знаци:


Link disclaimer

СТАНДАРТИ И ДРУГИ ДОКУМЕНТИ, СВЪРЗАНИ С ТОЗИ ФОРМАТ

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ се използва със следните стандарти и свързани документи. Когато стандартите са приложими за данните в определени полета, тези полета са дадени в скоби след цитата.

Национални и международни стандарти:

ISO публикации може да се вземат от Международната организация по стандартизация (ISO) и нейни представители; ANSI/NISO Z39 публикации може да се вземат от Националната информационна организация по стандартизация (NISO).

Стандартите за сериите символи са посочени в Спецификации на MARC 21 формат за структура на записа, серии символи и средства за обмен.

MARC стандарти и други сродни публикации:

За контакти: Library of Congress, Cataloging Distribution Service, Washington, DC 20541, USA (Международно разпространение) и Canadian Government Publishing - PWGSC, Ottawa, Ontario K1A 0S9, Canada (Разпространение в Канада). Където е посочено, тези публикации могат да се намерят и в интернет.


ОТМЕНЕНИ ДОКУМЕНТИ

Този документ отменя последните версии на „USMARC формата за нормативни данни“ и „Канадският MARC формат за обмен на данни: нормативни данни“. С уеднаквяването им през 1997 г. може да се публикува само една версия на формата.

USMARC документи

MARC 21 отменя версията на „USMARC формат за нормативни данни и указания за обозначаване на съдържанието“ от 1993 г. и актуализации No. 1 (юли 1995) и No. 2 (март 1997) на тази версия. С актуализация No.2 форматите USMARC и CAN/MARC стават с еднакви спецификации. Версията от 1993 г. отменя версията от 1987 г. и четирите й актуализации, публикувани в периода 1988-1991 г. Версията от 1987 г. обединява основния текст от 1976 г. и последвалите актуализации, публикувани под заглавие „Нормативни данни: MARC формат“.

CAN/MARC документи

MARC 21 отменя версията на канадския "MARC формат за обмен на данни: нормативни данни" от 1988 г.


ПОДДРЪЖКА НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ е изготвен от отдел „Развитие на мрежата и MARC стандарти“ на Конгресната библиотека на САЩ, в сътрудничество със Стандарти, библиотека и архив на Канада (бивша Канадска национална библиотека) и „Библиографски стандарти и системи“ на Британската библиотека. Въпроси във връзка със съдържанието на този документ може да зададете на някой от следните адреси:

Network Development and MARC Standards Office
Library of Congress
101 Independence Avenue, S.E.
Washington, DC 20540-4402, USA
Fax: +1-202-707-0115
Email: ndmso@loc.gov

Standards
Library and Archives Canada
395 Wellington St.
Ottawa, Ontario K1A 0N4, Canada
Fax: +1-819-934-4388
Email: marc@bac-lac.gc.ca

Bibliographic Standards and Systems
The British Library
Boston Spa Wetherby
West Yorkshire LS23 7BQ, United Kingdom
Fax: +44 (0) 1937 546586
Email: bss-info@bl.uk

„MARC 21 форматът за нормативни данни“ е организиран поле по поле, като всяко поле заема отделна страница, за да се улесни неговата актуализация. Периодичните актуализации на нови и подменени страници от основния текст и сборни версии на основния текст се предоставят от Cataloging Distribution Service, Library of Congress, Washington, DC 20541-5017, USA (Международно разпространение) и в Канада, от Publishing and Depository Services, Public Works and Government Services Canada (PWGSC), Ottawa, Ontario K1A 0S5, Canada (Разпространение в Канада). Наличието им ще бъде обявявано на сайтовете Library of Congress MARC website и Library and Archives Canada MARC website, чрез мейлинг листи и чрез прессъобщения до библиотеките и до закупилите първоначалния основен пакет. Предлага се и абонамент към Конгресната библиотека на САЩ и Канадското правителствено издателство-PWGSC. Тази публикация и всички актуализации се предоставят на всички закупили файловете за нормативните записи като част от цялостния абонамент за MARC.


Всички права запазени © 2011-2013 Фондация НАБИС